Orzechy brazylijskie cennym źródłem selenu

ekologiczne orzechy brazylijskie

Selen jest jednym z niezbędnych do funkcjonowania naszego organizmu mikroelementów. Ma on działanie przeciwnowotworowe, usprawniające funkcjonowanie serca i układu krwionośnego. Pomaga regulować tak ważne dla metabolizmu, a zatem i odchudzania, funkcjonowanie tarczycy. Selen jest też niezbędny do prawidłowej pracy mięśni Podobnie jak duża grupa mikroelementów, pomaga w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz redukuje wpływ stresu i napięcia.

Niedobory selenu powodować mogą zaburzenia w wymienionych obszarach działania ludzkiego organizmu. Ponadto u kobiet w ciąży powodować mogą patologie rozwoju płodu.

Wśród produktów bogatych w selen prym wiodą:

  • Orzechy brazylijskie (2 orzechy to równowartość dziennej dawki selenu)
  • Tuńczyk
  • Wołowina
  • Dorsz

Spośród produktów zbożowych jest to chleb pełnoziarnisty oraz owsianka. Jednak przy stwierdzonym niedoborze selenu najbardziej polecanym jego źródłem są orzechy brazylijskie ze względu na ich dużą koncentrację związku w małej porcji produktu.

Pomimo tak istotnego i pozytywnego wpływu selenu na dietę, jego nadmierna podaż może być katastrofalne skutki. Znane są bowiem toksyczne właściwości nadmiernej dawki tego mikroelementu – objawiające się głównie osłabieniem włosów, skóry i paznokci. W skrajnych przypadkach przedawkowanie może prowadzić do niedokrwistości lub nawet obrzęku płuc i zapalenia mięśnia sercowego.

Podsumowując – należy dbać o odpowiednią dawkę selenu w diecie, jednak nadmiar jest niewskazany; co wydaje się złotą zasadą dotyczącą każdego elementu zdrowej i zbilansowanej diety.


indywidualna dietaArtykuł przygotowany przez portal dietta.pl - jadłospis idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl