Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?

Dlaczego warto wybierać żywność ekologiczną?

Dobra dla CiebieZdrowe odżywianie i ekologiczna żywność to tematy bardzo często poruszane w dzisiejszym świecie. Czas pokazał bowiem, iż okres polepszania natury, stosowania sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin oraz genetyczne mutacje i dodawanie antybiotyków i stymulatorów wzrostu do jedzenia przyniosły więcej szkód niż korzyści. Badania prowadzone do tej pory jednoznacznie wskazują, iż produkty rolnictwa przemysłowego; zwane również produktami konwencjonalnymi; zawierają więcej rakotwórczych metali ciężkich, chemicznych środków ochrony roślin- pestycydów, azotanów, czy hormonów które nie są obojętne dla organizmu człowieka i środowiska naturalnego. Co więcej, podejrzewane są o wzrost rozwoju wielu ciężkich chorób i schorzeń oraz powiększenie liczby alergików na świecie i nasilenia ich alergii. W odpowiedzi na te problemy, przychodzą produkty ekologiczne. Ich produkcja wyklucza stosowanie szkodliwych substancji chemicznych, nawozów syntetycznych, czy metod z obszaru inżynierii genetycznej. Jednak niewiele osób wie co tak naprawdę oznacza termin zdrowa żywność i jakie korzyści może ona przynieść naszym organizmom. 

Certyfikaty i oznakowania

Dobra dla Ciebie

Rolnicy ekologiczni dbają o różnorodność biologiczną i wspomagają ją tam gdzie to możliwe. Aby zachować żyzność gleby oraz zwalczyć szkodniki i choroby, zamiast na potencjalnie szkodliwych środkach chemicznych polegają na zwiększonym występowaniu naturalnej dla krajobrazu rolniczego flory i fauny oraz na różnorodności biologicznej. Nie każdy produkt z napisem "zdrowa żywność" jest oryginalnym wyrobem ekologicznym. Prawdziwa żywność ekologiczna jest regulowana odpowiednimi przepisami i musi posiadać specjalne certyfikaty, oznakowania oraz stosowne informacje na swoich etykietach. Tylko wtedy może być uznana za prawdziwą, zdrową żywność. Zasady wytwarzania takiej żywności spisane zostały w Rozporządzeniu Rady (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej) 2092/91, które to Rozporządzenie wyraźnie określa zasady produkcji ekologicznej oraz metody oznakowania produktów. Co więcej, wyraźnie zostało określone, iż za żywność ekologiczną może zostać uznany jedynie taki wyrób, który zawiera co najmniej 95% składników wyprodukowanych przy użyciu metod ekologicznych. Jego proces produkcji i przygotowania był nadzorowany i zgodny z opisanymi w Rozporządzeniu wytycznymi. A jego sprzedaż odbywa się bezpośrednio przez producenta, w szczelnie zamkniętych i odpowiednio zabezpieczonych i oznakowanych opakowaniach. Mówiąc o bio żywności należy również pamiętać, iż znaczenie mają zarówno wykorzystywane surowce, jak i cały proces produkcyjny. Wszelkie podejmowane działania, dążą do zachowania jak najwyższej i niezmienionej jakości biologicznej produktów, a co za tym idzie składu witamin, białek, węglowodanów i minerałów. Produkcja żywności ekologicznej odbywa się przy wykorzystaniu metod fizycznych, mechanicznych, termicznych i fermentacyjnych. Nie ma tutaj miejsca na wspomagacze w postaci barwników, stabilizatorów, emulgatorów, konserwantów i wszelkich innych chemicznych substancji zmieniających skład i właściwości produktów.

Wartości odżywcze

Dobra dla CiebieŻywność ekologiczna zawiera więcej witamin oraz minerałów potrzebnych naszym organizmom oraz związków antynowotworowych, których na próżno szukać w wyrobach masowych. Według badań przeprowadzonych w USA, produkty ekologiczne zawierają o ponad 27% więcej witaminy C w swoim składzie, 29.3% więcej magnezu, 21% więcej żelaza i 13,6% więcej fosforu. Jednocześnie zawierając o 15,1% mniej szkodliwych dla zdrowia azotanów w porównaniu do produktów konwencjonalnych. Co więcej, w szwajcarskim instytucie FiBL (Instytut Badawczy Rolnictwa Ekologicznego) została przeprowadzona analiza wszystkich badań prowadzonych na całym świecie pod kątem zdrowej żywności i jej zalet. Wyniki badań, świadczących o wyższości ekologicznych wyrobów nad konwencjonalnymi Instytut udostępnił w swojej broszurze, jak i Internecie. Oprócz znanych wszystkim argumentów o nie stosowaniu chemicznych substancji i sztucznych nawozów, wymienili oni jeszcze m.in.:

  • Warzywa i owoce produkcji ekologicznej zawierają w swoim składzie więcej antyoksydantów, a więc substancji odpowiedzialnych za opóźnianie starzenia się komórek w naszym ciele.
  • Warzywa liściaste upraw ekologicznych zawierają w swoim składzie, aż do 40% mniej azotanów- szkodliwych substancji, które w zbyt dużych ilościach negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu człowieka.
  • W mięsie zwierząt z hodowli ekologicznych nie znajdziemy antybiotyków i hormonów, a także niekorzystnego składu tłuszczów, a co za tym idzie większej ilości złego cholesterolu, wynikającego z bardzo słabej jakości pasz podawanych zwierzętom.
  • Co więcej, z punktu widzenia troski o bezpieczeństwo środowiska naturalnego, nie sposób nie wspomnieć, iż rolnictwo ekologiczne zużywa o połowę mniej energii niż rolnictwo przemysłowe. Wiąże się to również z faktem, iż wyrabianie bio produktów emituje znacznie mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Rolnictwo ekologiczne jest więc zdrowsze zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego.

Wybieraj mądrze

Nie bez przyczyny mówi się, że jesteś tym co jesz. Dla naszego zdrowia powinniśmy dokonywać świadomych wyborów i w naszej diecie stawiać na jak najlepsze i najzdrowsze produkty. Żywność ekologiczna, poza jej walorami zdrowotnymi, przez wiele osób uważana jest za smaczniejszą, lepiej pachnącą oraz dłużej zachowującą świeżość. Robiąc jednak zakupy, należy uważać na podróbki ekologicznej żywności. Pamiętajmy, iż na prawdziwych, produktach ekologicznych powinny znaleźć się nazwy takie jak bio lub eko oraz stosowne oznakowanie i certyfikat zatwierdzający, iż produkt został wyprodukowany według ekologicznych i unijnych standardów.


Zobacz również:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl