Witamina K2 – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Pierwsze skojarzenia z K2? Śnieg, himalaiści i najgroźniejszy szczyt świata. Nic w tym dziwnego – witamina o tej samej nazwie dopiero powoli staje się rozpoznawalna. Dlaczego warto włączyć ją do swojej codziennej diety? Wszystko, co powinieneś wiedzieć, znajdziesz w naszym artykule!

Przez większość czasu związki spod szyldu K kojarzone były głównie z procesem krzepnięcia krwi. Czy rzeczywiście ich zakres działania jest tak wąski? Zdecydowanie nie. Z ostatnich badań możemy dowiedzieć się, że witamina K2 jest także odpowiedzialna za zdrowe kości, zapobiega zwapnieniu naczyń i rozwojowi chorób układu krążenia. Co więcej – może być pomocna nawet w walce z chorobami nowotworowymi. 

Historia witaminy K2

Witamina K - suplement dietyŻeby prześledzić początki witaminy K, musimy cofnąć się do I połowy XX w. , do popularnego w tamtych czasach dentysty – Westona Price’a. Price, studiując korelacje pomiędzy dietą a chorobami w konkretnych populacjach, zauważył zależność z występowaniem witaminy K i dobrym zdrowiem. Natomiast samo odkrycie witaminy przypisuje się duńskiemu naukowcowi Henrikowi Damie, który w 1929 r. określił ją jako składnik odżywczy niezbędny do krzepliwości krwi. 

Pierwszą nazwą, odnotowaną w jednym z niemieckich czasopism naukowych było "Koagulationsvitamin". Dobrze, że teraz możemy stosować skrócony zapis…

Działanie - witamina K1 i K2

Podstawową funkcją witaminy K jest modyfikacja białek, która odgrywa pierwszoplanową rolę w procesach biologicznych w naszym organizmie. Czym różnią się między sobą obie odmiany witaminy K? Stosując pewne uproszczenie, możemy przypisać im poniższe obowiązki:

  • K1 – wątroba, aktywacja białek scalających wapń uczestniczących w krzepnięciu krwi.
  • K2 – aktywacja białek regulujących dystrybucję wapnia w rejony, gdzie jest aktualnie potrzebny.

Suplementy diety - witamina K2

W zdrowym ciele, zdro... WITAMINA K2!

Choroby układu krążenia to najpopularniejsza na świecie dolegliwość i przyczyna śmierci. Tylko w 2012 roku z ich powodu zmarło 14 milionów ludzi. Jednak ostatnie badania nt. korelacji pomiędzy spożywaniem witaminy K2 a występowaniem chorób sercowo – naczyniowych potwierdzają tezę, że K2 zmniejsza osadzanie się wapnia w naczyniach krwionośnych. Dzięki temu może skutecznie pomóc w przeciwdziałaniu chorobom sercowo-naczyniowym. W badaniu Rotterdamskim, uczestnicy spożywający witaminę K2 w największej ilości, w znacznym stopniu zmniejszali ryzyko na rozwój zwapnienia tętnic. Natomiast, wśród tej samej grupy, ryzyko śmierci na skutek chorób sercowo – naczyniowych w ciągu najbliższych 7-10 lat życia zmalało o 57% .

Nie masz czasu? Odwiedź sklep z suplementami diety!

Przez brak czasu i ciągłe dążenie do przyspieszenia poszczególnych elementów naszego życia, zapominamy o dbaniu o najbliższą nam osobę – o nas samych (czyt.: nasz organizm). Jednak XXI w. ma też swoje zalety! Jeżeli ostatnią rzeczą, o jakiej pomyślisz po powrocie z pracy, jest gotowanie, to możesz skorzystać z oferty suplementów diety. A, B3 czy omawiana K2 – oferta jest naprawdę szeroka i każdy znajdzie to, czego szuka. Dlatego nie zwlekaj, bądź jak Wanda Rutkiewicz* i zdobądź K2. Witaminę K2, którą znajdziesz w naszym sklepie z suplementami w Krakowie.

Wanda Rutkiewicz* - 23 czerwca 1986 roku Wanda Rutkiewicz dokonała pierwszego polskiego i kobiecego wejścia na szczyt K2 w paśmie Karakorum

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl